Přeskočit přímo na text


O systému Drupal

Drupal je open source redakční systém, tedy volně dostupný software, který staví na několika základech, které jsou důležité pro jeho fungování a vývoj:
 • Modularita – Chcete blog? E-shop? Fórum? Korporátní web? To vše Drupal umožňuje díky svému modulárnímu systému: Malé, ale stabilní a rychlé jádro s dobrým rozhraním a moduly, na kterých staví. Každý může vytvořit vlastní modul, seznam modulů je udržován na domovské stránce Drupalu.
 • Kvalita – Do jádra Drupalu se nedostávají neověřené patche, jádro má rovněž velmi dobře navrženou strukturu. To z něj dělá bezpečný a stabilní systém
 • Open Source – GNU/GPL license, PHP programovací jazyk, podpora pro MySQL a PostgreSQL, připravovaná podpora pro MS SQL a Oracle.

Historie

Drupal je originálním dílem holandského studenta Driese Buytaerta. Když v roce 2000 Dries potřeboval sdílet informace s kolegy ze své koleje, vytvořil systém, který posléze (2001) pojmenoval Drop. Tento název vznikl z překlepu ze slova Dorp – holandsky vesnice. První veřejná verze se však již jmenovala Drupal a opět vychází z holandštiny, tentokrát z anglické výslovnosti slova drop – druppel. O vývoj Drupalu se stará několik hlavních vývojářů a více než 400 přispěvatelů, kteří poskytli své patche do jádra. Hlavní slovo má samozřejmě stále Dries Buytaert, ale o správu jednotlivých verzí se starají vybraní lidé. Největší předností Drupalu jsou ale vývojáři modulů. Těch jsou stovky a na stránce modulů jsou ke stažení jejich díla.

Drupal v praxi

Možnost využití systému v praxi je velmi bohaté, na ukázku přikládáme pár odkazů:

České:

Zahraniční:

Praktické informace o implementovaných serverech naleznete postupně v sekci případové studie.

Když si stáhnu Drupal, co získám?

V základní instalaci Drupalu jsou obsaženy moduly pro tvorbu článků, statických stránek, diskusní fórum, blog, přidávání komentářů k obsahu a mnoho dalších. Všechny tyto moduly můžete zapnout po instalaci na stránce Administrace → Moduly. Další funkcionalitu je možné přidat pomocí stažených modulů, jejich seznam naleznete na stránkách Drupal.org

Chci Drupal!

Požadavky Drupalu

 • Webový server (Apache, IIS, doporučujeme Apache)
 • PHP verze alespoň 5.2
 • Alespoň 24MB limit paměti pro PHP, doporučujeme však vyšší
 • Povolen soubor .htaccess a modul mod_rewrite pro čisté URL
 • Povolené funkce v PHP: glob(), move_uploaded_fi­le(), copy()
 • Drupal nevyžaduje vypnutý safe_mode, některé chybné konfigurace však mohou znemožnit nahrávání souborů
 • MySQL (či PostgreSQL, viz níže) alespoň verze 5.0
 • PostgreSQL (či MySQL, viz výše) alespoň verze 7.3

Pokud si nejste jisti, kontaktujte svého webhostera, aby Vám sdělil podrobnosti o tomto nastavení.

Drupal a webhostingy v ČR

Drupal vyžaduje některá nastavení webhostingu, která v ČR nebývají normální. Český webhostingový trh je tlačen obrovskou konkurencí do omezování standardních služeb kvůli dosažení nízké ceny. Některé tarify se tváří pěkně, obsahují potřebné PHP, MySQL či PostgreSQL, ale po jejich zaplacení zjistíte, že jejich nastavení je zmršeno do nepoužitelné podoby. Pokud si chcete být jisti, zkonzultujte naši Bílou knihu webhostingů či naopak Černou knihu webhostingů, nebo se předem zeptejte ve fóru. Předejdete tak zbytečným těžkostem.
 

Hledat

Přihlášení

Bezpečnost Drupalu

Z hlediska bezpečnosti je Drupal na velmi vysoké úrovni, díky propracovanému systému hlášení, prověřování a řešení možných problémů.

Čtěte více a odebírejte bezpečnostní aktuality

Poslední komentáře

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 2 hosté.

Support

Psychologie - poradenství