Přeskočit přímo na text


Jak správně instalovat aktualizace

Drush

Nejjednodušší způsob instalace aktualizaci je použit Drush, což je nástroj pro správu Drupalu pomocí shellu.

GUI

Pokud nemůžete použít Drush, tak v Drupal 7 můžete instaloval aktualizace modulů „jedním kliknutím“ v Moduly → Aktualizace. Zde ale není možné instalovat aktualizace jádra, to už musíte ručně.

Ručně

Nejméně pohodlný způsob je stáhnout novou verzi modulu nebo jádra z Drupal.org ve formě ZIP nebo GZIP archivu a nahradit staré soubory novými ručně (pomocí správce souborů). Pokud aktualizujete modul, je potřeba smazat celý jeho adresář (např. sites/all/modu­les/nazev_modu­lu) a nahradit jej novou verzí (v nové verzi mohou být některé soubory odstraněny). Pokud aktualizujete jádro Drupalu, smažte a nahrajte nové všechny soubory a adresáře, kromě sites (konfigurace, přidané moduly a témata, přílohy, …) a .htaccess (konfigurace webserveru, často upravená pro konkrétní hosting).

Po každé ruční aktualizaci otevřete skript update.php a zkontrolujte, jestli není potřeba spustit nějaké aktualizační skritpy. Při aktualizaci pomocí Drush nebo GIU se toto provede automaticky.

Nezapomeňte před aktualizací zálohovat nejen soubory, ale i obsah databáze. Pokud použijete Drush, tak ten zálohu uloži automaticky. Také je vhodné během manipulace se soubory a aktualizaci přepnout web do offline módu (admin/config/de­velopment/main­tenance).

 

smazat

poznámka k variantě „ručně“:

  • doporučuje se SMAZAT všechny původní soubory, které se mají nahrazovat (ať už jde o soubory modulu, tématu nebo jádra – samozřejmě ne adresář sites) a pak teprve nahrávat ty nové
  • pokud totiž dáte přepsat staré novými, může se Vám přihodit, že nějaký soubor v nové verzi modulu, jádra či tématu už neexistuje, takže Vám tam zůstane soubor ze staré verze, což vzhledem ke způsobu, jak se implementují „háčky“ může být problém…
  • při aktualizaci jádra: soubor .htaccess sice nemažete, ale musíte si ohlídat, zda se v něm v dané aktualizaci nedělaly nějaké změny (pokud ano, pak musíte tyto změny udělat ve svém .htaccess)

Díky za připomínky, upravil

Díky za připomínky, upravil jsem článek.

Jen bych si dovolil neosuhlasit s tím .htaccess. Bylo by ideální to kontrolovat vždy, ale v praxi to není potřeba. Opravdu důležité změny (hlavně bezpečnostní) jsou vždy oznamovány pomocí automatické kontroly stavu instalace (admin/reports/sta­tus). Zatím jsem se s potřebou změnit .htaccess setkal jen jednou a to velmi otravně hlídal requrements hook, který začal globální hláškou na celém webu řvát, dokud jsem tam ty dva řádky nepřidal.

ad .htaccess

Také si dovolím poznámku, protože začátečníci budou možná tápat v tom, co to je „ohlídat“. Dá se samozřejmě porovnat obsah obou souborů nějakým porovnávacím nástrojem, nicméně v poznámkách k vydání nové verze se vždy píše, zda byly nějaké změny v robots.txt, settings.php a .htaccess (resp. většinou se tam píše, že žádné nebyly).

a ja zase doplnim vec ktera

a ja zase doplnim vec ktera je trochu blba pri drush: smaze a nakopiruje nove verze VSECH souboru z jadra – bohuzel jsou to prave i .htaccess a hlavne .gitignore takze neni mozne pak pouzit git commit s parametrem -a (a zabordeli to instalaci zase tema readme…).

Poslat nový komentář

  • You can use Texy! to format and alter entered content.
  • Povolené HTML značky: <em> <strong> <b> <i> <br> <code> <ul> <ol> <li> <pre> <pre class="php">
  • You can enable syntax highlighting of source code with the following tags: <code>, <blockcode>. Beside the tag style "<foo>" it is also possible to use "[foo]".

Více informací o možnostech formátování

Hledat

Přihlášení

Bezpečnost Drupalu

Z hlediska bezpečnosti je Drupal na velmi vysoké úrovni, díky propracovanému systému hlášení, prověřování a řešení možných problémů.

Čtěte více a odebírejte bezpečnostní aktuality

Poslední komentáře

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 1 host.

Support

Psychologie - poradenství