Přeskočit přímo na text


Drupal 7 je na světě

Praha, 5. ledna 2011 – Komunita okolo CMS Drupal společně s Drupal Asociací vydávají novou verzi systému s pořadovým číslem 7. Drupal 7 je open source CMS (Content Management System) pro správu a tvorbu webů. V současné době je nejprogresivnější dostupnou platformou pro web. Drupal pohání weby jako WhiteHouse.gov či v České republice web Televize Prima – www.iprima.cz.

Drupal 7 přináší přebudované uživatelské rozhraní, lepší podporu přístupnosti a obrázků, podporu databází jako Microsoft SQL či SQLite, nové bezpečnostní prvky a ještě snadnější rozšiřitelnost. K zajímavým milníkům vývoje patří automatizované testování, kdy testy automaticky kontrolují každou změnu provedenou vývojáři (celkem je vytvořeno přes 30 tisíc testů).

Drupal je open source projekt vyvíjený více než půl milionem lidí v přibližně 200 zemích světa, kteří mluví více než 180 jazyky. Téměř 1000 lidí se přímo podílelo na vývoji Drupalu 7 a tisíce dalších zároveň pracovaly na vývoji doplňkových modulů. Právě díky široké komunitě je Drupal již tradičně znám svou pokročilou podporou vícejazyčnosti, překladů a použitelností pro postižené. Nedávno to potvrdila např. holandská certifikace na 100 % kompatibilitu s WCAG 2.0 – pravidly přístupnosti konsorcia W3C.

K dalším důležitým trendům patří sémantický web: Drupal 7 je jedním z prvních CMS, které jej akcentují. Google a Bing čím dál více spoléhají na strojově čitelná strukturovaná data z webů, které indexují. Architektura Drupalu 7 zahrnuje sémantické informace ve stránkách pomocí RDFa a přidává další hodnotu pro vyhledávání – zahrnutím detailů, které běžný návštěvník nevidí, jako např. GPS souřadnice konferenčního centra, správný formát data vydání článku apod.

“Drupal 7 představuje velký krok dopředu v přístupnosti, rychlosti a funkcionalitě,” řekl Dries Buytaert, zakladatel a leader projektu. "Vítáme ve světě novou kapitolu vývoje webu a Drupal 7 oslavíme celosvětově 7. ledna na globální release party.” Drupal 7 party se budou konat v tentýž den i v Praze, Brně a Krásné Lípě.

Důležité nové a vylepšené vlastnosti Drupalu 7

  • Uživatelská použitelnost a přístupnost (UX)
  • Podpora obrázků přímo v jádře a práce s nimi (ořezávání, změny velikostí apod.)
  • Zabudovaná podpora automatických testů při vývoji Drupalu
  • Manager pro aktualizace modulů a jádra
  • Vylepšená podpora rozšiřitelnosti na více serverů pro vyšší rychlost, podpora content delivery networks (CDN) a replikace databází
  • Možnost použít více databází jako např. Microsoft SQL, MongoDB, Oracle či SQLite, společně s tradiční MySQL, PostgreSQL či Maria DB.

Užitečné odkazy k Drupalu 7

Drupal je obchodní značka, kterou vlastní Dries Buytaert [:drís bytárt] [http://buytaert.net]

Česká komunita okolo Drupalu (Drupal.cz) aktivně pracuje na překladu Drupalu 7 do češtiny a podporuje nové uživatele na českém fóru www.drupal.cz/forum

About the authornení
 

Oslava

V pátek se nikam nedostanu, tak alespoň doma sám bouchnu šampáňo :)

Díky Evo

za pěknou TZ ;-)

:-) a já děkuju Jakubovi,

:-) a já děkuju Jakubovi, psali jsme to spolu.

sympaticka vec, tahle

sympaticka vec, tahle sedmicka… hodlam ji vyzkouset. snad to bude opravdu tak pouzitelne i pro lamy, jak se vsude tvrdi :)

Náročnost

Tak a o kolik(-set:) mega stoupli paměťové nároky? Půjde to vůbec ještě použít u českých hosterů?

Klesly

Klesly

cestina

Zdravim, vie niekto kedy bude asi priblizne dostupna cestina? vdaka

ahoj, čeština bude, až se D7

ahoj, čeština bude, až se D7 přeloží – je nás na to bohužel málo, takže čím víc lidí se k nám přidá, tím rychleji bude

stávající češtinu (chybí cca 400 stringů k překladu) si můžeš stáhnout zde: http://localize.drupal.org/…languages/cs

Zní to moc dobře, už se

Zní to moc dobře, už se těším, až tu sedmičku vyzkouším! Jen mám trochu obavy z toho, abych sehnal sedmičkové verze všech potřebných modulů, tak snad to bude v pohodě.

Pro rozhodování mezi D6 a D7

Pro rozhodování mezi D6 a D7 doporučuji k úvaze text a diskusi zde: http://learnbythedrop.com/drop/172

Poslat nový komentář

  • You can use Texy! to format and alter entered content.
  • Povolené HTML značky: <em> <strong> <b> <i> <br> <code> <ul> <ol> <li> <pre> <pre class="php">
  • You can enable syntax highlighting of source code with the following tags: <code>, <blockcode>. Beside the tag style "<foo>" it is also possible to use "[foo]".

Více informací o možnostech formátování

Hledat

Přihlášení

Bezpečnost Drupalu

Z hlediska bezpečnosti je Drupal na velmi vysoké úrovni, díky propracovanému systému hlášení, prověřování a řešení možných problémů.

Čtěte více a odebírejte bezpečnostní aktuality

Poslední komentáře

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 2 hosté.

Support

Psychologie - poradenství