Přeskočit přímo na text


tipy & triky

Malé návody a vychytávky při používání Drupalu.

Jak vytvořit vlastní layout pro modul Panels

Modul Panels patří mezi rodinné stříbro Drupalu a umožňuje využití různých efektivních rozvržení textů, obrázků a dalších prvků jak pro stránky s výpisy typu frontpage, tak i osobitější práci s výpisy jednotlivých nodů. Už základní modul obsahuje velké množství layoutů, které jde navíc ještě obměnit tak, že některý z podregionů necháte prázdný.

 

Views Slideshow v akci: animovaná záhlaví, bannery, rotace článků

Prolínání fotek v hlavičce či obrázkových a textových nabídek doporučených článků patří k oblíbeným prvkům moderních webů. Většinu této funkcinality lze docílit pomocí knihovny JQuery. Ovšem ne každý má takto všestranné znalosti, a tak přichází na řadu použití některého z hotových řešení. V případě Drupalu použití některého z doplňkových modulů.

 

Upravujeme výsledky vyhledávání v Drupalu

Základní struktura výsledků vyhledávání v Drupalu neposkytuje vždy zrovna takovou strukturu dat, jakou bychom si představovali. Formátování lze častečně přizpůsobit pro jednotlivé typy obsahu v nastavení zobrazení polí (display field), opravdu komplexním a silným nástrojem je však vytvoření vyhledávacích šablon v příslušném theme.

 

Dva moduly usnadňující práci v administračním rozhraní

Formuláře pro vkládání obsahu podle vašich představ

Node form columns je velice užitečný modul, který umožňuje obměnit a zpřehlednit formulář pro vkládání jednotlivých obsahů, což se především hodí v případě co nejpřehlednější uživatelská práce s nimi. Modul nejenže umožňuje přesunout rozbalovací nabídky (např.

 

Více autorů pro jeden uzel

Drupal v základním nastavení umožnuje mít u jednoho nodu pouze jednoho autora, který má podle oprávnění přiděleny kompetence k editaci či případnému smazání uzlu. V praxi se může vyskytnout situace, kdy je potřeba mít u jednoho nodu více autorů, kteří mohou s příslušným článkem nakládat.

 

Jak počeštit date_popup

Úprava spočívá v přidání pár řádků do date_popup.module: <?php
drupal_add_li­brary(‚system‘, ‚ui.datepicker‘); +

  • // Add i18n support
  • if ($GLOBALS[‚lan­guage‘]->language != ‚en‘) {
  • // D7.x: https://jquery-ui.googlecode.com/…8.7/ui/i18n/
  • drupal_add_js( drupal_get_pat­h(‚module‘, ‚date_popup‘) . ‚/jquery.ui.da­tepicker-‘ . $GLOBALS[‚lan­guage‘]->language .
 

Jak zprovoznit hledání pomocí Apache Solr

Pokládal jsem dotaz do fóra, jaké vyhledávání používáte. A při tom jsem si řekl, že zkusím zprovoznit vyhledávání přes Solr. A jelikož jsem uspěl, tak se s vámi podělím. Předem upozorňuji, že se jedná o platformu Windows, ale pro linux je všude hafo návodů a navíc to bude skoro stejné…

 

Jak zprovoznit hledání pomocí Apache Solr

Pokládal jsem dotaz do fóra, jaké vyhledávání používáte. A při tom jsem si řekl, že zkusím zprovoznit vyhledávání přes Solr. A jelikož jsem uspěl, tak se s vámi podělím. Předem upozorňuji, že se jedná o platformu Windows, ale pro linux je všude hafo návodů a navíc to bude skoro stejné…

 

Novinky: Views Autocomplete Filters a jQuery UI Account Dialogs

Views Autocomplete Filters
Autor opravil chybu a modul je plně funkční. Modul přidává funkci našeptávače k exposed filtrům, šikovná věc.
 http://drupal.org/…lete_filters

jQuery UI Account Dialogs
Přidává efektní jquery okna pro registraci, při žádosti o zapomenuté heslo nebo odhlašování

 

Success story z Drupal hospody: theming polí ve view a seskupení mnohonásobných hodnot

Když potřebujete přetížit výstup pole ve view ($output v souboru views-view-field.tpl.php), v nápovědě najdete, že potřebná data vytáhnete takto:

$data = $row->{$field->field_alias};

To sice funguje, ale jen do chvíle, kdy je v poli hodnot více a vy nastavíte ve view „seskupit mnohonásobné hodnoty“.

 

Jak na našeptavač (autocomplete) s více parametry

Stalo se vám někdy, že jste potřebovali předávat funkci, která generuje „nápovědu“ pro textové políčko s automatickým doplňováním více parametrů? Mě se to přihodilo zrovna dneska …

DISCLAIMER: Jen pro Drupal geeky!

 

Übercart: jak na "Osobní převzetí zboží v obchodě"?

Již několikrát se mi stalo, že se mě někdo ptal, jak vytvořit v Čechách celkem běžnou věc – „osobní vyzvednutí zboží v obchodě“. Mnoho zvláště menších e-shopů nevyužívá žádné platební brány ani dopravce – vystačí si s dobírkou České Pošty. Pokud má takový e-shopík nějakou kamennou provozovnu či prodejnu, je častým zvykem nabízet kromě dobírky ještě „osobní převzetí v obchodě“, zdarma samozřejmě.

 

Trochu o opravnenich

Ozval se mi znamý s problemem: vytvoril jsem uzivatelskou roli „redakce“ priradil ji prava pro upravu obsahu, ale uzivatelum v teto roli se nezobrazi zalozky „zobrazit“ a „upravit“. Prosel jsem opravneni a nenasel zadny problem. Zkusil jsem vytvorit novy obsah a hle zalozky tam byly. Tak jsem se dal na systém „pokus – omyl“. Provedl update drupalu na nejnovejsi. Nepomohlo.

 

Jak vytvářet typy obsahu a CCK políčka v modulu?

Určitě jste se setkali s tím, že musíte vytvořit nějaký modul, společně s typem obsahu, nicméně nechcete typ obsahu klikat na webu, který poté dáte zákazníkovi. Proto je občas vhodné vytvořit samotný typ obsahu přímo při instalaci modulu (Pokud nepoužíváte Features). Jak na to? (Stejně pro CCK políčka).

 

User friendly přílohy k uzlům

Modul Upload (jádro) mám docela ráda; na řadu běžných věcí úplně stačí. Nicméně, časem mi začalo vadit, že volba „Přiložené soubory“ je defaultně sbalená (a přenastavit to není kde). Nový uživatel ji snadno přehlédne. Dá se sice snadno nastylovat (zvětšit, obarvit)… ale jak ji rozbalit? Google to samozřejmě věděl :-) a našel řešení na stříbrném podnose, ještě se spoustou dalších vychytávek: http://teddy.fr/node/182, nově už je to k dispozici i v podobě modulu: http://drupal.org/…tweak_upload

 

Hledat

Přihlášení

Bezpečnost Drupalu

Z hlediska bezpečnosti je Drupal na velmi vysoké úrovni, díky propracovanému systému hlášení, prověřování a řešení možných problémů.

Čtěte více a odebírejte bezpečnostní aktuality

Poslední komentáře

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 2 hosté.

Support

Psychologie - poradenství