Přeskočit přímo na text


5 redakčních systémů, 5 prezentací - Drupal setkání 11.10.2011

Chtěli byste se dozvědět o možnostech a kvalitách jednotlivých open source redakčních systémů, zda-li ten či onen vyhovuje vašim potřebám ať už jde o korporátní web, intranet, publikační systém, osobní blog, komunitní web, atd…?

Přijďte na další Drupal setkání, které bude zaměřeno na 5 nejznámějších OS CMS napsaných v PHP. 5 prezentací, odprezentovaných lidmi z komunit, kteří opravdu vědí o čem mluví.

Z akce: Fotodokumentace od Zdeňka Mikšíka na fb – https://www.facebook.com/media/set/?…
Video: http://vimeo.com/…drupalprague

 • Kdy: 11.10.2011 – 19.00 (konec 22:00) – [iCal]
 • Místo: Hub Praha – Drtinova 10, 15000 Praha 5 – [mapa]
 • Počet míst: 120 (6 volných)
 • Hashtag: #drupalcz
 • Vstup: ZDARMA (dobrovolné vstupné*)
 • Registrace: Zde pod článkem nebo na FacebookuProgram:

 • 19:00 – zahájení
 • 19:10 – MODx – Jakub Havránek – S MODx pracuje od roku 2006, když potřeboval nějaké CMSko. V současnoti studuje Marketingovou komunikaci a Public Relations na Fakulte Socialnich Ved UK (MKPR) – http://media-form.cz
 • 19:35 – Wordpress – Jan 2046 – S wordpressem pracuje od 2006. Od téhož roku učí v Praze na AVU „Základy webové prezentace“. Mimo tvorbu běžných zakázek webových prezentací pracuje převážne na projektu Artycok.tv. Organizator WP „konference“ (2010).
 • 19:55 – Přestávka
 • 20:05 – Drupal – Marek Sotak, Vojtěch Kusý – http://www.atomicant.co.uk http://www.atomicant.cz
 • 20:30 – NellaCMS – Patrik Votoček – http://nella-project.org
 • 20:55 – Joomla – Ondřej Šťovíček – http://www.easysoftware.cz
 • 21:15 – 22:?? – Závěr, raut, networking (o catering se nám postará firma CreamCatering)Organizátor:
Atomic Ant – http://atomicant.co.uk/ http://atomicant.cz/

Generální partner
Oracle – http://www.oracle.com/cz/index.html


Dlouhodobý partner setkání:
Hub Praha – http://www.prague.the-hub.net
Hub je velký sdílený pracovní prostor kombinující výhody profesionální kanceláře, internetové kavárny a podnikatelského inkubátoru. Pro práci na bázi coworkingu a pro setkávání v zasedacích místnostech , na baru nebo na terase Hub využívají nezávislí profesionálové, lidé na volné noze, začínající podnikatelé, zástupci firemní i neziskové sféry a všichni, kdo chtějí při práci získávat nové kontakty, podněty a příležitosti, setkávat se i v klidu pracovat. Hub Praha je součástí mezinárodní sítě s 30 Huby na všech kontinentech.

Partneři setkání:
Acquia – http://www.acquia.com
Acquia helps organizations create great web experiences using Drupal. Co-founded by Drupal’s creator in 2007, its customers include Twitter, Al Jazeera, Turner, Intuit, World Economic Forum, Stanford University, New York Senate, and NPR. As your enterprise guide, Acquia leverages Drupal's power while simplifying its deployment.

blue.point Solutions – http://www.blue-point.cz
Společnost blue.point Solutions se věnuje open-source a linuxovým řešením, vytváříme webové stránky i specializované aplikace, specializujeme se na redakční systém Drupal. Realizovali jsme již řadu projektů pro malé podniky, školy, univerzity, městské úřady, ale i velké organizace, ministerstva a zahraniční firmy. V současné době máme status chráněné dílny a přes 80 % našich zaměstnanců tvoří zdravotně postižení.

RedWeb – http://redweb.cz
Internetové studio RedWeb se specializuje na vývoj webových projektů postavených na implementaci publikačního systému Drupal. Vedle hotových řešení nabízíme možnost zakázkové tvorby webových stránek a informačních systémů. Analyzujeme vaše požadavky a nalezneme ideální řešení pro vaše potřeby.

Capgemini – http://capgemini.cz


Máte-li zájem podpořit setkání, napište na marek@atomicant.co.uk

Budeme se těšit!

Určeno pro všechny, kteří si chtějí rozšířit znalosti o Drupalu a ostatních CMS, ale i pro ty, kteří se chtějí s těmito systémy pro správu obsahu teprve seznámit. Třeba jeden z nich může být tou správnou platformou pro Váš příští projekt.
Pokud na akci nemůžete a chtěli byste být informováni o další, přihlašte se k odběru http://bit.ly/gPHJhi

Setkání bude formou přednášek s prostorem pro dotazy.

* Výtěžek ze vstupného bude použit na pokrytí nákladů a pokud něco zbyde, přenese se do dalšího měsíce.

Registrace na 5 redakčních systémů, 5 prezentací - Drupal setkání 11.10.2011
An e-mail address is required for users who are not registered at this site. If you are a registered user at this site, please login to sign up for this Článek.
About the authornení
 

Lidé

Ahoj, kdo přednáší o jednotlivých CMSkách? Díky

aktualizovany program!

aktualizovany program!

Wow, dokonce žRaut, jo? :-)

Wow, dokonce žRaut, jo? :-) To je ta aktualizace, nebo to tam před tím nebylo? :o)

Diky sponzorum je to mozne,

Diky partnerum je to mozne, uz nebude nikdo hladovet :)

Zajímavé, že se tenhle článek

Zajímavé, že se tenhle článek nezobrazuje normálně mezi články… Já ho teď už dvakrát hledat a pořád ne a ne ho najít – až jsem nakonec hledal mail s pozvánkou a šel přes odkaz v něm…

A teprve pak jsem si všil toho bloku vpravo. :-) Asi bych to stejně raději přidal i mezi články, pro takové slepce, jako já…

Presne, take jsem to hledal

Presne, take jsem to hledal na titulce jako clanek, az ted jsem nahodou koukl na banner :)

Tak jsem to vyhodil na HP,

Aktualizovano, akce je na HP. :)

Bude či ne??

Nazdar, chtěl bych se zeptat jestli mezi účastníky bude nějaký člověk, který se specializuje na vytváření vzhledů pro Drupal?? Potřeboval bych ho trochu vyzpovídat :D

Díky za odpověď Domaneni

Nejsem specialista na

Nejsem specialista na vzhledy, ale pro kazdy web vytvarim vzhled vlastni .. takze popovidat muzeme :)

Lidi, kteri se specializuji

Lidi, kteri se specializuji na theming tam bude asi dost, kazdopadne pak za nami muzete prijit, ostatne od toho pak bude diskuze na baru :)

odprezentovaných lidmi z komunit, kteří opravdu vědí o čem mluví

Rád bych upozornil, že p. Šťovíček s českou Joomla komunitou nemá nic společného a nejsem si vědom, že by kromě komerčních aktivit jakkoliv k rozvoji Joomly pomohl.

administrator Joomlaportal.cz

Videozáznam?

Ahoj, bude se z této akce pořizovat nějaký videozáznam následně dostupný na webu? Akce bych se rád zúčastnil, bohužel to v tomto datu není možné a rád bych tedy alespoň shlédl někde záznam online.

Je to tedy v plánu?

Primarni mise setkani je, ze

Primarni mise setkani je, ze se lide setkaji, poznaji a dale komunikuji, at uz na baru nebo pote co si vymeni vizitky, atd… Kdyztak se prihlaste k odberu newsletteru okolo akci a budete informovani o vystupech http://bit.ly/gPHJhi

Beru tam kameru,

takže časem by se tu něco mohlo objevit

Srovnání CMS s "ručním kódem"

Rád bych nadhodil téma srovnání těchto či jiných CMS s „vlastním ručně psaným kódem na míru“. (Nakonec z toho asi taky možná vyleze nějaké mini CMS.)

Proč se ptám – mluvil jsem nedávno s jedním pánem, dělá tedy spíše intranety, ale poslal mne se všemy CMS do „háje“ – kdo to má živit, já si vše udělám na míru, pár db tabulek, pár db dotazů („ne 200 db dotazů, abych se vůbec přihlásil do systému“), jednoduchý kód, který už snad nejde nabourat, … CMS jsou prostě molochy. Konec debaty a rozloučili jsme se.

Tedy jaké jsou výhody i nevýhody Drupalu a „ručně psaného kódu na míru“? Jak argumentovat při „přesvědčování“ na Drupal? Proč Drupal? …

Nebylo by to pro začínající Drupalisty „pěkné“ téma (možná spíše pro „prodejce“)?

hm… intranet na drupalu vs.

hm… intranet na drupalu vs. homodomo:

 1. vytvorit content types a fields pro jednoduchy intranet: firma, osoba, project, task, stavy, prirazeny uzivatel. vse kompletne provazane. v drupalu dejme tomu za dve hodky i s fieldgroups aby to vypadalo. ok, pán to zvládne za dvojnasobek treba.
 2. nojo, ale ja chci aby field1 mohl upravovat jen boss, zatimco field2 bude upravovat jen dozorci rada. v drupalu otazka 15 minut. jak dlouho stravi on?
 3. views. jen zakladni pohledy.
 4. pri nastaveni splneno chci upozornit vsechny uzivatele kteri jsou k projektu prirazeni. v drupalu nahodim rules a za dve hodky hotovo.
 5. ukladani dokumentu. udelam typ dokument, filefield, udelam kategorii dokumenty. udelam dve view(dokumenty v kategorii + podkategorie). jak dlouho to bude psat on? ja to zmaknu za hodinku i kafickem

Za tu brutalni casovou usporu si to hodim na vps na angela treba. TAkze kdo koho zivi? Ja web svym casem nebo naprosto zanedbatelne neklady na hosting? kdyz se server zacne zadychavat tak nahodim memcached. kdyz to nebude stacit tak proste na vps necham pridat cpu core navic – mesicne za cenu 3 piv.

6. mě by se líbilo kdyby email odeslany nekterym clenem nasi neziskovky na zaloz-ticket@domena.cz automaticky vytvoril obsah a kdyz tam nekdo da komentar tak aby to toho autora upozornilo do mailu. v drupalu mailhandler + rules a dejme tomu 2 hodinky. jak dlouho to bude delat homodomo?

Pokud tak trochu pan kecal a nepise vsechno z placu ale jede treba na Nette tak to uz je skoro jako drupal. Drupal neni zadny ubohy CMS. Drupal je regulerni framework.

Pokud za jedno i druhe dostanu stejnou castku penez tak co se vyplati vic?

Kdyz se neco nedejboze panovi stane tak kdo bude dal spravovat ty (kdo vi jak dokumentovane, kdo vi jak napsane) projekty?

A nebo proste nainstalovat

A nebo proste nainstalovat Acquia Commons.

to urcite. daval jsem priklad

to urcite. daval jsem priklad porovnani te efektivity. s „klasickym“ webem je to to same. uz treba jen kdyz vezmu imagecache.

Vlastní CMS vs. už hotové

Myslím, že si tímhle rozhodováním musel projít či projde snad každý, kdo dělá nějaké weby…

Já kdysi taky preferoval spíše vlastní řešení – potřeboval jsem kdysi něco na své stránky a nějaké diskuse – tak úplně nejdřív jsem si psal něco v Perlu (na to se u nás špatně sháněl freehosting), pak jsem přešel na PHP. Moje skripty měly sotva pár kilobajtů a fungovalo to. Nechápal jsem, proč někdo používá hotové CMS – vždyť to byly takové molochy – stáhl jsem si tehdy myslím ještě phpNuke (ono ani nic moc jiného nebylo) a moc mě to nenadchlo. Snad samotné rozbalené zdrojáky měly asi 5 MB. Když jsem měl tehdy na nějakém tom freehostingu asi 10 MB, tak mi to přišlo jako pitomost. A ještě to bylo pomalé a vůbec nějaké zbytečně složité…

Ale pak jsem objevil Drupal a situace se mezitím změnila. Drupal byl v základu celkem jednoduchý, ani nebyl tak veliký (zabalené zdrojáky tehdy snad 700 kB) – když toho člověk chtěl víc, tak teprve až poté rozšiřoval nějakými moduly, navíc možnost multisite (jedna sdílená codebase, více jinak nezávislých webů). Uměl spoustu věcí „out of the box“ – sice věcí, které bych uměl (nebo jsem si to aspoň myslel, že bych to uměl :-) naprogramovat sám, ale od jistých dob jsem na tom s časem dost bídně, tak proč ztrácet čas s něčím, co už je hotové. Navíc se dá předpokládat, že když se na tom podílí taková spousta lidí, asi už za ty roky vymysleli lepší řešení, než bych na první pokus spíchnul já.

S hotovými CMS je občas problém v tom, že je musíte „přiohýbat“ svým potřebám – u některých to jde těžce, u některých vůbec. Dost programátorů/kódéru si v takový okamžik právě řekne, že kdyby si to raději napsali sami, bylo by to rychlejší, než se snažit přiohýbat řešení někoho jiného. Velmi záleží na typu aplikace – je fakt, že takové ty běžné weby mají obvykle stejné potřeby – potřebujete nějak vkládat obsah, vypsat poslední články, k nim možnost komentářů, přihlašování uživatelů – tyhle věci už jsou v CMS zpracovány dobře. Pokud ale potřebujete něco speciálnějšího, kdy se to začíná víc blížit nějaké specializované databázové aplikaci, tak se můžou CMS stát brzdou. Zrovna Drupal díky CCK a Views je flexibilní docela dost, ale občas to prostě není ono.

Takže donedávna jsem se snažil věci co šly, naroubovat na Drupal – a když to nešlo, psal jsem si něco v PHP od základu sám – maximálně s použitím nějakých hotových knihoven třeba na generování PDF. Dnes jsem ve fázi, že zkoumám frameworky -ale ne na PHP, teď se mi konkrétně hodně líbí Django, časem se chci podívat i na Ruby on Rails. Django je fajn – člověk má velikou volnost – ale při tom pro některé činnosti „nemusí objevovat kolo“ (sessions, přihlašování). Definuje si modely pro přístup k datům, které jsou jednoduché – a při tom efektivnější než CCK pole v Drupalu. Takže kde by nebyl úplně ideální Drupal, postavím to na Djangu.

Ano, jsou i frameworky pro PHP, některé asi docela fajn, ale nějak se mi do nich zatím moc nedařilo proniknout. Díval jsem se třeba i na Nette, které je teď u nás docela populární, ale už v tutoriálu některé věci nebyly úplně dořešené. V Djangu je dokumentace už docela vyspělá. No a on hlavně i ten Python je takový hezký, čistý jazyk – PHP přeci jenom ať chceme nebo ne, je takové „dobastlované“.

Videa prezentaci

Poslat nový komentář

 • You can use Texy! to format and alter entered content.
 • Povolené HTML značky: <em> <strong> <b> <i> <br> <code> <ul> <ol> <li> <pre> <pre class="php">
 • You can enable syntax highlighting of source code with the following tags: <code>, <blockcode>. Beside the tag style "<foo>" it is also possible to use "[foo]".

Více informací o možnostech formátování

Hledat

Přihlášení

Bezpečnost Drupalu

Z hlediska bezpečnosti je Drupal na velmi vysoké úrovni, díky propracovanému systému hlášení, prověřování a řešení možných problémů.

Čtěte více a odebírejte bezpečnostní aktuality

Poslední komentáře

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 2 hosté.

Support

Psychologie - poradenství