Přeskočit přímo na text


Drupal a SEO II. - Čistá URL

Search Engine Optimization, česky „optimalizace pro vyhledávače“, je důležitá věc, kterou bychom neměli při tvorbě webu a jeho následné správě podcenit. My si v tomto článku povíme, jak na Drupalu zprovoznit tzv. „čistá URL“, které jsou běžnou součástí této optimalizace.

Upozornění: přechod na čisté URL nikdy nerealizujte na stávajícím webu, pokud nejste experti na to, co děláte. Vždy je implementujte jen na svých nových webech!

Shrnutí

Poučka z minulého dílu: Co je dobré pro uživatele, je dobré pro vyhledávače. Hezká URL pomáhají hlavně uživateli dobře se zorientovat. Něco jiného je přece URL clanky/bezpec­nost/chyba-v-imce nez node/123123. Nikdy to s hezkými URL nepřehánějte. Nic mne neodradí více, než URL jako /123-cialis-viagra-erekce-potence-promuze-muzi-super.html.

Jak fungují URL v Drupalu

Standardním prostředkem pro vyjádření nějaké stránky je http://www.example.com/?…. Hodnota v proměnné q (vše za q=) je takzvaná path, cesta. Každá cesta v rámci Drupalu musí být unikátní, jednotlivé moduly a stránky definují vlastní cesty. Proto občas potkáte na webu takovéto URL:

http://www.example.com/?…

http://www.example.com/?…

Path

Vývojáři Drupalu naštěstí mysleli i na uživatele a administrátory, kteří chtějí hezké URL. Proto je přímo v jádru systému dostupný modul path. Stačí ho aktivovat na stránce admin/modules. Tím získáte možnost zvolit vlastní cestu k libovolnému obsahu. Při vytváření node se Vám objeví nastavení jménem Nastavení URL. Taková zvolená cesta nesmí začínat lomítkem, jinak může obsahovat v podstatě cokoliv.

Pro zajímavost: Jak se vyhledávače chovají k oddělovačům v URL? Standardně platí: _ podtržítko je spojovač, – pomlčka je oddělovač. Měli byste tedy pokud možno používat oddělovač, abyste rozlišili jednotlivá slova.

Dostali jsme se k bodu, kdy máme hezká URL, která ale ještě nejsou moc použitelná pro uživatele. Pamatujete? Co je dobré pro uživatele, … http://www.example.com/?… uživateli zas tolik práce neušetří.

Mod_rewrite

Pro tento účel Drupal vytváří v kořenovém adresáři své instalace soubor .htaccess. Ten kromě jiného obsahuje následující řádky:

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^(.*)$ index.php?q=$1 [L,QSA]

Tyto pravidla říkají: Jakoukoliv URL (např. /admin/modules) převeď na index.php?q=/ad­min/modules. Udělej to ale pouze v případě, že neexistuje soubor nebo adresář s názvem /admin/modules. A jsme u toho. Vidíme naše staré známé ?q=cesta, ale uživatel vidí jen cesta. Chytré a mimochodem velmi bežné použití modulu mod_rewrite.

Toto nastavení však zatím není funkční, musíme provést jednu změnu v souboru .htaccess

  • Otevřete si soubor .htaccess, který se nachází v adresáři, do nějž jste Drupal nainstalovali, a najděte tento řádek:
    #RewriteBase /drupal
  • Změňte jej podle následujícího pravidla: odstraňte křížek, který značí, že řádek má být považován za komentář, a místo /drupal vložte relativní cestu k vaší instalaci Drupalu bez koncového lomítka (tedy například, máte-li Drupal na adrese http://www.example.com, pravděpodobně bude řádek vypadat následovně: RewriteBase /, pokud na adrese http://www.example.com/my-web/, zkuste RewriteBase /my-web).

Teď už jen stačí jít do Administrace → Nastavení → Obecná nastavení a u zatím nedostupné volby Čistá URL kliknout na odkaz Run the clean URL test. Pokud vše proběhne v pořádku, nebude Vám již Drupal bránit v aktivaci čistých URL.

Modul Pathauto

Byla by ale otrava pro každý nový článek, anketu nebo nedejbože uživatele přidávat nový alias ručně. Proto také existuje modul Pathauto, který tuhle špinavou práci udělá za Vás. Stáhnout jej můžete již klasicky na webu, modulů a ani instalace se ničím neliší od normálu.

Nastavení

Nyní trochu teorie: Modul Pathauto automaticky generuje různá URL podle Vašich preferencí. Tyto preference se dají nastavit v Administraci → Nastavení → Pathauto. Pro jednotlivé typy obsahu máte možnost definovat různé „patterns“ – šablony. Můžete například pomocí šablony [user]/[yyyy]/[ti­tle] říci, aby pathauto vygenerovalo při vložení obsahu URL: uzivatelskejme­no/rok/titulek-nove-stranky, např. miloso/2006/jak-jsem-byl-na-chalupe. Důležitá nastavení:

  • Separator: znak, který nahradí mezeru a ostatní interpunkční znaménka v URL, již jsme zmínili pomlčku.
  • Update action: určuje, co se má dělat, pokud změníte nadpis u článku, pro nějž již existuje alias. První možnost ponechá starý alias, druhá vytvoří nový, ale starý ponechá, a třetí taktéž vytvoří nový, jenže starý smaže. Doporučuji alias neměnit!
  • Pattern for all stránka/anketa/člá­nek paths: formát aliasu pro jednotlivé typy obsahu. Pod tímto nastavením vidíte přehled proměnných, které můžete v URL použít (tedy nejen nadpis článku, ale třeba uživatele, který článek napsal, nebo datum publikování)

Zaujal Vás článek? Vyjádřete se k němu v diskusi!

About the authornení
 

Super

tak doufám, že se mi to na novém hostingu taky podaří zapnout a poběží to v klidu… :-) zatím, jsem na čistá url neměl nějak štěstí… a že bude i následovat, jak dobře nastavit robots.txt, aby si google nenačítal stránky dvakrát a nevyhazoval je za dublování…

Luke
Neexistuje nic lepšího, než je Apple MacBook Pro
HR can be FUN

na IC

skusal som to na IC ale aj ked je povolene pouzivanie htaccess tak mi test cistej adresi neprejde dobre a konci chybou:

Internal Server Error The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, [no address given] and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log.

___

Drupal 4.7.3

ic.cz bude asi jeden

ic.cz bude asi jeden z tech, co nepodporuji mod_rewrite. zmen hosting…

asi ti nezbyde nic jineho,

asi ti nezbyde nic jineho, nez provozovat pouze hezka url s ?q=, ale bez rewrite…

Pokud jsem vše dobře

Pokud jsem vše dobře pochopil, IC.cz mod_rewrite podporuje – ale možná, že je nutno předtím kontaktovat admina (například přes fóra na IC.cz), který povolení mod_rewrite provede.

Je ale možné, že tato informace je už neaktuální a IC.cz má aktivován mod_rewrite na všech účtech – v tom případě bych si pohrál s RewriteBase v .htaccess. Do odpovídající části článku se možná vloudila chybička, ještě to upravím ;-)

Clean URL & ic.cz

Já mám hosting na ic.cz (policebrutali­ty.ic.cz) a čistá URL mi valí úplně v pohode…

díky, super článek… ;)

Napsal uživatel krystof.k dne 18 Říjen, 2006 - 16:34.

díky, super článek… ;)

Ahoj, poradite nekdo jak

Napsal uživatel zdenek (bez ověření) dne 30 Říjen, 2006 - 23:20.

Ahoj, poradite nekdo jak nastavit path auto a clean url aby to pekne prepsalo cesky nazev, tj. ěščřžýáí… vypsalo do url jako escrzyai.. ? tohle se mi nedari

diky!

Ve verzi pro 4.7 uz to

Ve verzi pro 4.7 uz to funguje v defaultu!

me prave ne, mam 4.7.3

me prave ne, mam 4.7.3

skus

skus http://drupal.org/project/accents ale neviem ci ti to pomoze

Nastavis to velice

Napsal uživatel Anonymous (bez ověření) dne 3 Březen, 2007 - 21:10.

Nastavis to velice jednoduse. Prectes si prilozene INSTALL.txt kde se dozvis ze si mas upravit i18n-ascii.txt pro svoje potreby.

V distribuci modulu je jiz ukazkovy i18n-ascii.example.txt pripraven, takze jej staci zkopirovat/prej­menovat na i18n-ascii.txt.

No a to je vse, zacne to pak fungovat uplne samo bez dalsich uprav.

Takze sparavna odpoved zni RTFM BFU ;)

Prosim, o radu. Mam Drupal

Napsal uživatel Urgnce (bez ověření) dne 15 Listopad, 2006 - 14:06.

Prosim, o radu. Mam Drupal 4.7, nainstalovany Pathauto, admin nastavil mod_rewrite na hezke url, no stale se v url objevuje ?q=. V nastavenich je vse co se da ohledne cistych URL skrle, pathauto funguje. Navic kdyz damtest ciste url, hodi to hlasku 404. Tak nevim. Hodne mne to mrzi. Prosim, poradte. PS: jde o placeny hosting.

mate na hostingu zakazany

mate na hostingu zakazany htaccess. napiste adminovi pripadne poslete jmeno hostingu, at ho muzeme zaradit do cerne knihy :)

pathauto, problem,

Napsal uživatel Anonymous (bez ověření) dne 15 Listopad, 2006 - 14:10.

jeste jedna vec, jak se nahodilo pravidlo pro cista url od adminu, tak modul pathauto delal problem, nabehla pouze cista bila stranka, navic jsem se nedostal ani do adminu, abych ho vypnul. Nejsem programator, pouze uzivatel.Diky za radu,, PS: na hosting do rootu nejde nahrat .htaccess, je zakazan

pathauto.modul

Zdravim, mně se tak dělo, když jsem editoval soubor pathauto.modul, protože jsem zapomněl na konce řádků dát čárku. Dopsáním čárek se to vyřešilo.

PROBLEM!!

Napsal uživatel Anonymous (bez ověření) dne 15 Listopad, 2006 - 18:19.

tak se mi to povedlo,udelal jsem Run the clean URL test,a pak zacali dalsi problem,jednak to kopiruje url ( log/node/user/no­de/blog/user/1),zmac­knu neco v menu , napise adresu a nic, zustavam na miste, zmacknu polozku v menu a nic, akurat to doplni dalsi vec do url.Dale pak se mi hodi jednoduche rozhazene menu,pro hezke url je pouzity nasledujici pravidlo: RewriteEngine On RewriteCond %{DOCUMENT_RO­OT}%{REQUEST_FI­LENAME} !-f RewriteCond %{DOCUMENT_RO­OT}%{REQUEST_FI­LENAME} !-d RewriteRule ^/(.*)$ /index.php?q=$1 [L,QSA]

Muzete poradit jak to osetrit, nevim si rady,,v php a pod.jsem laik

To bude asi zle napisane

To bude asi zle napisane pravidlo v .htaccess – vloz ho sem. A vobec mas to niekde online, kde sa to da pozriet?

pokus.georgius.cz , jsem

pokus.georgius.cz , jsem v menu, jsem v themes, jakmile na neco kliknu, tak mi to vyskoci z themes a zkoci do stranky bez themes, navic se duplikuje url, hodi me to na bilou plochu s total rozhazenym menu a dal se nedostanu. Jedu na ceskem hostingu, nelze vkladat .htaccess do root, poslal jsem jim nasledujici pravidlo:

RewriteEngine On RewriteCond %{DOCUMENT_RO­OT}%{REQUEST_FI­LENAME} !-f RewriteCond %{DOCUMENT_RO­OT}%{REQUEST_FI­LENAME} !-d RewriteRule ^/(.*)$ /index.php?q=$1 [L,QSA]

jsem total na prasky, myslel jsem ze to bude pohoda, chcem to aplikovat na celej web, jsem total laik.

Navic jsem cetl zde http://interval.cz/…pty/diskuse/#… ze do session.inc treba napsat neco, kdyz ses na ceskem hostingu, jak jsem to tam napsal, tak jsem se nedostal na sve stranky,tak jsem to ignoroval.

Moc diky,,,

PROBLEM!!

Napsal uživatel Anonymous (bez ověření) dne 15 Listopad, 2006 - 21:08.

nemuzu najit reseni, stale se mi duplicituje url, nemuzu do menu, tak nevim,, prosim, poradi nekdo ??

problém s cool url

Napsal uživatel Suchánek (bez ověření) dne 21 Únor, 2007 - 13:15.

Zdravím, prosím nevíte čím může být způsobeno že když zapnu přez administraci čístá url, při editaci stránky, článku či nastavování webu mi drupal vypne styly? Myslím si že to bude asi špatně nastavený rewrite mám tam toto:

<FilesMatch „(\.(engine|in­c|info|install|mo­dule|profile|po|sh|­.sql|theme|tpl(\­.php)?|xtmpl)|co­de-style\.pl|Entri­es.|Repository|Ro­ot|Tag|Templa­te)$“>
Order allow,deny </FilesMatch>

DirectoryIndex index.php

RewriteEngine on RewriteCond %{DOCUMENT_RO­OT}%{REQUEST_FI­LENAME} !-f RewriteCond %{DOCUMENT_RO­OT}%{REQUEST_FI­LENAME} !-d RewriteRule ^/(.*)$ /index.php?q=$1 [L,QSA]

a když zvolím třeba adresu

http://blog.example.com/…s/clean-urls

tak se mi drupal načte bez stylů.

na jiném hostingu když nahraju .htaccess vše fungue vpořádku.

Dejte vědět prosím, co s tím díky. Honza

Drupal bez CSS

Dnes jsem řešil stejný problém – není možné používat zároveň čistá URL a mít zaháknutou volbu Administrace > Nastavení webu > Výkon / Agregovat a komprimovat CSS soubory. Když je vybráno Povoleno, CSS se nezobrazují. Možná problém vznikl když jsem zapnul čistá URL s touto volbou povolenou. Ještě víc zvláštní je to, že ani když jsem potom vypnul Čistá URL a odstranit RewriteRule z .htaccess, tak se CSS styly neukázaly … Zkusil jsem si nechat zobrazit .css soubor ze zdrojáku (prostě jsem jeho URL napsal do adresního řádku v prohlížeči) a server mi vracel 500 – internal server error.

Zvláštní věc …

Ale ano, je to mozne. Mate

Ale ano, je to mozne. Mate spatne nastaveni serveru

no tak ...

to je docela dobře možné – server je na nevyzkoušeném webhostingu – a něco víc informací by nebylo? Jako třeba co je špatně nastavené?

V adresari kde sa ukladaju

Napsal uživatel Havran dne 19 Prosinec, 2007 - 02:06.

V adresari kde sa ukladaju komprimovane css (files/nieco) by mal byt subor .htaccess – v nom vymazat vsetky riadky ale ponechat subor (aj ked prazdny) tam. Potom to snad pojde…

tak asi ne ...

V adresáři files/css žádný .htaccess není – je jenom v adresáři files … stvořil jsem ho prázdný, ale chování se nezměnilo – při vypnutém styly jsou, při povoleném nejsou …

V tom pripade treba pozriet

V tom pripade treba pozriet httpd-error.log v com ta chyba 500 spociva – ale obycajne je to problem z .htaccess. Mozno by ho bolo dobre sem hodit (ten hlavny) a ohranicit cez /---code na zaciatku a \--- na konci (aby sa to dalo citat).

Tady to je :)


RewriteEngine on

RewriteBase /

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteRule ^(.*)$ index.php?q=$1 [L,QSA]
 

Nic vic jsem nemohl v .htaccess nechat, protoze jine volby v .htaccess webhosting nedovoluje. Vim, nejradsi bych zmenil webhostera, ale stranky nejsou moje, vlastne jenom pomaham :)

Taky jsem zadal majitele webu aby pozadal webhostery o to aby se koukli do logu – ale nekoukli se…

Drupal je ve verzi 5.5

treba videt log

treba videt log

Prosim uprav si ten zdroj

Napsal uživatel Havran dne 21 Únor, 2007 - 20:06.

Prosim uprav si ten zdroj tak aby bolo vidiet kod:

tvoj vlozeny text
...

\---

Dik!

Napsal uživatel Smiricky (bez ověření) dne 4 Březen, 2007 - 23:48.

Diky za dobre napsanej navod! Velmi mi to pomohlo a vse mi bezi jak ma! D.S.

Hezky URL len s WWW

Napsal uživatel Anonymous (bez ověření) dne 1 Květen, 2007 - 12:37.

Zdravim,

no vypada to tak, že ten Mod rewrite funguje len v pripade, že adresa je vo forme:

http://www.example.com/volaco

akonahle tento URL chce clovek uvadzat a pouzivat ako:

http://volaco.example.com uz nefunguje, lebo to neni nastavené.

Vedel by volakto poradit ako to nastaviť aj pre tieto prípady.

Ďakujem, Zsolt

to prece nejsou hezky url.

to prece nejsou hezky url. nemuzete zamenovat nejakou cast url za subdomenu. to byste chtel drupal-a-seo-cista-url.drupal.cz ?

doplneni

Napsal uživatel karlos dne 1 Květen, 2007 - 17:52.

k tomu bych jen doplnil ze to je veci nastaveni webhostingu, nektery to maji tak ze staci vytvorit adresar v rootu, jinde se to nastavuje v admin sekci…

Ale to prece nesouvisi

Ale to prece nesouvisi s drupalem a nesouvisi to s cistymi url…

Asi sa nerozumieme

Napsal uživatel Anonymous (bez ověření) dne 2 Květen, 2007 - 12:06.

Podla mna ta domena je v poriadku.

momentalne mam hlavnu domenu http://www.example.sk a na tejto domene prevadzkujem 5 rôznych projektov, ktore rozlisujem tak, ze nazvy zadavam vo forme http://volaco1.example.sk, http://volaco2.example.sk atď. Teraz chcem spustit projekt, kde vyuzivam aj Drupal, a do sveta by som to chcel komunikovat s adresou http://drupal.example.sk a nie tak ako http://www.example.sk/drupal/

lenze v tom prvom pripade hezke URL nefunguje. Teraz mam URL v tvare: http://drupal.example.sk/?…, ale taktiež funguje aj http://www.example.sk/drupal/?….

Podla mna ani jedna z tychto URL nie je hezke. http://www.example.sk/…l/aggregator – viem spravit pomocou navodu, ale http://drupal.example.sk/aggregator uz hlasi chybu.

To, ze preco hlasi chybu aj viac-menej chapem, len to neviem, ako by som to mohol napravit.

Totizto ta domena example.sk je taka, aby dali smysl subdomenydruheho radu v tej forme ako je hore.

tak to si opravdu

tak to si opravdu nerozumime :-)

v tom pripade to vidim na problem s tou subdomenou, ono to pise Internal server error, 404 not found nebo neco jineho? mate na subdomenach povoleny mod_rewrite?

To už se mi párkrát

Napsal uživatel Muzička (bez ověření) dne 18 Prosinec, 2007 - 23:43.

To už se mi párkrát stalo. Je potřeba v .htacces odkomentovat řádek:

Rewrite base /

Internal server error

Napsal uživatel Zsolt (bez ověření) dne 2 Květen, 2007 - 14:03.

Vrati to Internal Server Error. To ci mam povoleny na subdomenach mod rewriew neviem, ako to mozem zistit? Problem je na domene podlupou.sk a preto by som chcel pouzit horeuvedeny tvar, aby som to bolo pri vysloveni pekne. Napriklad uz teraz mam dvere.podlupou.sk, alebo plastove-okna.podlupou.sk a potrebujem teraz vytvorit pomocou drupalu slovensko.podlu­pou.sk

ale v tejto tvare sa mi to nedari

nejede mi test

Napsal uživatel artzik (bez ověření) dne 21 Leden, 2008 - 17:47.

Když spustím ten test na čistá url tak se mi zobrazí chyba 500 .. path i pathauto tam mám povolený .. tak nevím proč mi to nejede??

Chyba 500 je chyba na

Napsal uživatel Havran dne 21 Leden, 2008 - 19:31.

Chyba 500 je chyba na serveri – treba pozriet v Apache httpd-error.log co to hadze. Mozno si nieco zmenil v .htaccess zle?

neviem najst Run the clean URL test

Napsal uživatel marek (bez ověření) dne 4 Květen, 2008 - 23:28.

Nainstaloval som si Drupal 6. Kde prosim vas najdem ten test URL? Run the clean URL test.

doplnenie

administracia – nastavenie webu – ciste URL. Som myslel ze by to malo byt tu, ale tu ten test nieje.

riesenie

Problem sa vyriesil sam. Dnes ked som sa prihlasil,a klikol na zalozku ciste url, cakalo ma tu prekvapenie – Váš server bol otestovaný a túto funkciu podporuje. Ale ja som moznost spustenia testu URL hladal pol dna ako idiot!

Mod_rewrite

Napsal uživatel Marika (bez ověření) dne 24 Březen, 2009 - 10:11.

Šla jsem podle návodu na této stránce viz:

Mod_rewrite

Pro tento účel Drupal vytváří v kořenovém adresáři své instalace soubor .htaccess. Ten kromě jiného obsahuje následující řádky:

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule ^(.*)$ index.php?q=$1 [L,QSA]

Tyto pravidla říkají: Jakoukoliv URL (např. /admin/modules) převeď na index.php?q=/ad­min/modules. Udělej to ale pouze v případě, že neexistuje soubor nebo adresář s názvem /admin/modules. A jsme u toho. Vidíme naše staré známé ?q=cesta, ale uživatel vidí jen cesta. Chytré a mimochodem velmi bežné použití modulu mod_rewrite.

Toto nastavení však zatím není funkční, musíme provést jednu změnu v souboru .htaccess

* Otevřete si soubor .htaccess, který se nachází v adresáři, do nějž jste Drupal nainstalovali, a najděte tento řádek:

#RewriteBase /drupal

* Změňte jej podle následujícího pravidla: odstraňte křížek, který značí, že řádek má být považován za komentář, a místo /drupal vložte relativní cestu k vaší instalaci Drupalu bez koncového lomítka (tedy například, máte-li Drupal na adrese http://www.example.com, pravděpodobně bude řádek vypadat následovně: RewriteBase /, pokud na adrese http://www.example.com/my-web/, zkuste RewriteBase /my-web).

Teď už jen stačí jít do Administrace → Nastavení → Obecná nastavení a u zatím nedostupné volby Čistá URL kliknout na odkaz Run the clean URL test. Pokud vše proběhne v pořádku, nebude Vám již Drupal bránit v aktivaci čistých URL. _____________­________________________­____

aktivovala jsem si potřebné moduly ale i tak mi to nejde povolit ta čistá url…:-(

mám web http://sims.yc.cz/drupal, takže v to souboru htaccess to upravuji na RewriteBase /http://sims.yc­.cz/drupal a stále mě to nejde povolit ahosting ic mi napsal, že podporuje čistou URL, tak mi prosím někdo poraďte, v čem dělám chybu??

Díky!

Toto je špatně: RewriteBase

Napsal uživatel Eva Rázgová dne 24 Březen, 2009 - 11:27.

(To Marika): Toto je špatně: RewriteBase /http://sims.yc­.cz/drupal
Dejte tam: RewriteBase /drupal

Děkuji!

Napsal uživatel Marika (bez ověření) dne 24 Březen, 2009 - 15:49.

Děkuji, jupí, už mi to jde povolit!

Děkuji moc za radu!!!

Problém s instalací

Napsal uživatel Marika (bez ověření) dne 30 Březen, 2009 - 12:30.

Ahoj,

udělala jsem průser a tak musím drupal instalovat od úplného začátku…Ah jo..

Udělala jsem při instalaci vš, co je zapotřebí ale když zadám http://sims.yc.cz/drupal, tak mě vyjede místo instalace drupalu tohle viž na odkazu: http://sims.yc.cz/drupal/

Prosím poraďte mi někdo, v čem je chyba??

Předem díky moc

Marika

Skus tam nakopirovat este raz

Napsal uživatel Havran dne 30 Březen, 2009 - 12:56.

Skus tam nakopirovat este raz kompletnu instalaciu drupalu – su tam prazdne adresare bez obsahu. V adresari drupal-cosi mas cely drupal nahraty a ten je este neanainstalovany ale ten asi nepotrebujes.

Toto tema je jiz velmi

Napsal uživatel Jakub Suchý dne 30 Březen, 2009 - 14:35.

Toto tema je jiz velmi vycpele, zaviram. Pokud mate dotaz k cistym URL, vytvorte nove tema ve foru.

Hledat

Přihlášení

Bezpečnost Drupalu

Z hlediska bezpečnosti je Drupal na velmi vysoké úrovni, díky propracovanému systému hlášení, prověřování a řešení možných problémů.

Čtěte více a odebírejte bezpečnostní aktuality

Články, prezentace

Nová témata

Poslední komentáře

Píšou na Slovensku

RSS Kanály

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Support

Psychologie - poradenství