Přeskočit přímo na text


Drupal 6: Evoluce hezky a česky

Je nám ctí ohlásit novinku ve světě Drupalu: Byl vydán Drupal 6. Ano, slyšíte dobře, ostrá verze Drupalu 6. Nenechte si ujít nové vlastnosti ani český překlad, čtěte dále.

Drupal 6 vychází samozřejmě i s českým překladem, který je k dispozici níže. Co je nového? Oproti Drupalu 5.0, který by se dal nazvat takovou malou revolucí, je Drupal 6 spíše evolučním krokem, i když velmi dlouhým a pro nás velmi důležitým. Pro nás nejdůležitější novou vlastností je totiž: Podpora překladu obsahu a to přímo v jádře.

Podpora jazyků

Gábor Hojtsy (maďarsko) udělal společně s ostatními velký kus práce na podpoře jazyků v Drupalu 6. Jelikož je také tato verze na jazyky zaměřená, Gábor se poté stal i vývojářem zodpovědným za její vydání. Jsou podporovány jazyky psané zleva-doprava i zprava-doleva. Instalátor s autolocale, který znáte z českého jazykového balíčku, byl rozšířen a nyní importuje jazyky automaticky a dokonce vybízí uživatele ke stažení překladu.

Import překladů používá novou funkci "batch" a nevytěžuje tolik pamět. To potěší hlavně zlaté české uživatele freehostingů :-) Myslím, že tuhle věc jsem slíbil jako "Personal battle plan" na některé z přednášek o Drupalu, které jsem měl. Doufám, že se to podařilo splnit...

V jádře Drupalu 6 je nyní modul Content Translation. Umožňuje po zapnutí překládat obsah uzlů.

Novinky

Drupal instalator

Instalátor

Jak už bylo řečeno, instalátor podporuje import překladů, byl kompletně graficky předělán a těsně po instalaci Vás rovnou vyzve k zadání základních údajů o webu a vytvoření administrátorského účtu.

OpenID

Modul OpenID pro bezpečnou autentizaci vůči jedné identitě je rovnou v jádře, stačí zapnout. Pokud vím, tak z velké trojky (Drupal, WP, Joomla!) má v jádře podporu OpenID pouze Drupal.

Update status a modul Menu

Modul Update status, který hlídá nové vydání a bezpečnostní opravy Drupalu či jeho modulů je zahrnut do základní instalace. Jelikož v minulosti byl např. Wordpress vystaven kritice za odesílání (byť anonymních) dat na servery vývojářů, je v instalátoru volba pro zapnutí a vypnutí tohoto modulu (v základu je zapnutý). Já osobně důrazně doporučuji nechat zapnutý. Odesílaná data jsou anonymní informace o zapnutých modulech a jejich verzích, nutné pro zjištění, zda je k dispozici nové vydání.
Modul Menu byl od začátku přepracován, kromě rychlosti byste si jako uživatelé neměli v podstatě ničeho všimnout.

Témata vzhledu, Book a Forum

Možnost tvoření šablon je ještě jednodušší než dříve. K většině funkcí byly vytvořeny zvláštní .tpl.php soubory. Vemte soubor, zkopírujte ho do Vašeho vzhledu a zeditujte. Jednoduché. V souvislosti s tím doporučuji modul Devel, ve kterém je nyní úžasný modul Theme developer. Pokud jste někdy měli problém přijít na to, která theme funkce kreslí určitou část stránky, nyní na to zapomeňte.
Byla zjednodušena administrace knih a modul fórum umožňuje do fóra přidávat jakékoliv typy obsahu (třeba ankety).

Akce a triggery

Toto je v Drupalu novinka (pro většinu lidí). Triggery jsme zatím do češtiny přeložili jako Spouštěče, ale já s tím nejsem spokojen a asi se to změní. Jednoduše - nyní můžete pro mnoho událostí, které se na stránce stanou, nastavit spouštěč/trigger, který se provede. Příklad: pošli e-mail administrátorovi, pokud je vytvořen příspěvek nebo je příspěvek vydán na hlavní stránce.

Český překlad

Pro Drupal 6 je k dispozici český překlad. Tento překlad JE kompletní, jsou přeloženy všechny moduly přítomné v jádře. Konečně je také dílem komunity uživatelů a ne one-man-show :-) Ještě před odkazem na stažení bych rád poděkoval všem překladatelům, v abecedním pořadí a s případným poděkováním:

Bazinek Tomáš - díky za úžasný počet překladů
Dergam Roman - díky za skvělé korektury v posledních hodinách před vydáním
Grygera Lukáš
Hájíček Tomáš
Kafik - promiň, nenašel jsem jméno :-)
Kopecký Jan
Moravec Jakub
Pobořil Jan
Procházka Pavel
Suchý Jakub
Timura Patrik - díky za úžasný počet překladů
Vít Milan

Stáhnout český překlad Drupalu 6 pod záložkou Official Releases. Stažený balík rozbalte přímo do adresáře se staženým Drupalem 6.

Co se mění

Překlad Drupalu 6 je odlišný od Drupalu 5. Již není distribuován jako český instalační profil na Drupal.cz, ale přesunul se na Drupal.org. Naplno tak využijeme jeho možností. Mění se však také to, že již neobsahuje modul pathauto, zapnutý modul path a nastavený český formát data. To je nyní na Vás. Rychlé odkazy: Pathauto (potřebujete i Token). Do budoucna bych rád český profil stejně dotvořil, neobsahoval by překlad, ale jen specifická česká nastavení.

About the authornení
 

Pokud mate jakykoliv problem

Pokud mate jakykoliv problem s instalaci, davejte ho do fora, ne jako komentar sem.

Překlad

Doufám, že až příště budete hledat překladatele, tak ta chyba v CMS, která zavinila nedoručení mé přihlášky, už bude odstraněna … měl jsem volno a dost času.

Zlatá vymazlená pětka, co

Zlatá vymazlená pětka, co se tu dala stáhnout. Ta oficiální má třeba zakomentovaný řádek RewriteBase / v .htaccess a díky tomu tvrdí, že hosting nepodporuje čistá url, nemá to pathauto, což jsem myslel, že je v jádře…

A kdoví co ještě. No alespoň se nenudím ;).

Pokud vim, rewritebase je

Pokud vim, rewritebase je zakomentovano v .htaccess odjakziva… Pathauto bylo bohuzel jen v ceskem profilu :-)

aktualizace

Mohu se prosím optat, jak to bude s přechodem z 5 na 6? S drupalem jsem se poprvé setkal u verze 5.2 tak nemám zkušenost. Může mi někdo v krátkosti odpovědět? Provádí se upgrade stejně jako z 5.2 na 5.3 ? Také bych chtěl všem co měli nějaký podíl práce na počešťování poděkovat! Spousty lidí to jistě ocení!

ftp

Zdarvim,

jak to je s ftp pristupem na server? Uz lze uz taky nahravat do drupalu po zadani ftp jmena a hesla (kdyz jsem se na to psat, bylo mi receno, ze mam pockat na sestku) a nebo to jeste nejde? Nekteri administratori neradi vidi adresare, ktere jsou editovatelne z php…

PaD

Pokud vim, tak to tam neni.

Pokud vim, tak to tam neni. Mozna nejaky contrib modul…

IMHO se to nakonec objevi v te sedmicce, protoze cilem je instalator balicku a ten jinak nez pres FTP nejde…

Drupal 6

Zkouším to poprvé, s předchozí verzí nemám žádné zkušenosti a jsem (zatím) nadšen! :-) Tedy až na povolení limitu RAM u hostingu „banan.cz“ a drobné nepříjemnosti s rozchozením češtiny…

Preklad 6.x

Dobry den. Mam problem s instalaciou ceskeho prekladu do Drupalu 6. Pouzivam „import language“ pre subor „profiles/defau­lt/translation­s/cs.po“ z balika prekladu z drupal.org. Vsak prelozenych je len 208 fraz. Ako je to mozne? Kde robim chybu? Dakujem

HTTP request status Fails

Zdravim rad bych se zeptal, jestli uz jste nekdo resily tuto chybu. koukal jsem na drupal.orq, lidi maji stejny problem a reseni jsem nedohledal. nemate nekdo predstavu, cim by to mohlo byt. uz jsem kontaktoval adminy hostingu, ale jelikoz je free, zadne velke ocekavani nemam ;-) diky

chybka: HTTP request status Fails Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.

RE: HTTP request status Fails

Drupal nerespektuje zabezpeceni a tato hlaska je generovana apachem pri volne SAFE_MODE v php.

equipacionesrealmadrid

Poslat nový komentář

  • You can use Texy! to format and alter entered content.
  • Povolené HTML značky: <em> <strong> <b> <i> <br> <code> <ul> <ol> <li> <pre> <pre class="php">
  • You can enable syntax highlighting of source code with the following tags: <code>, <blockcode>. Beside the tag style "<foo>" it is also possible to use "[foo]".

Více informací o možnostech formátování

Hledat

Přihlášení

Bezpečnost Drupalu

Z hlediska bezpečnosti je Drupal na velmi vysoké úrovni, díky propracovanému systému hlášení, prověřování a řešení možných problémů.

Čtěte více a odebírejte bezpečnostní aktuality

Poslední komentáře

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 2 hosté.

Support

Psychologie - poradenství